Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын
әл- Фараби атындағы арнаулы гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі
Укиева Жанар Нағымжанқызы
Тақырыбы: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.
Мақсаты: Көбейту, бөлу амалдары туралы алған білімдерін одан әрі жетілдіру. Соның ішінде көбейтудің ауыстырымдылық қасиетіне тоқталу. Амалдардың бір — бірімен байланысын байқату.
Ұйымшылдыққа, белсенділікке, табиғатты аялай білуге тәрбиелеу.
Ой — өрісін, есте сақтау қабілетін, зейінін дамыту.
Көрнекілігі: ноутбук, құстардың суреттері, кеспе қағаздар, сызбалар, геометриялық фигуралар.
Әдіс — тәсілдер: түсіндіру, көрнекілік, талдау, жинақтау, жаттығу
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
а) Амандасу, түгендеу
ә) Сабаққа даярлығын қадағалау.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Тілейміз көктем шуағын,
Тілейміз жаздың ұзағын.
Тілейміз күздің жемісін
Тілейміз қыстың қарлысын.
— Тілегіміз не туралы болды? — жыл мезгілдері
— Қазір жылдың қай мезгілі? — көктем
— Көктемде қандай ерекшеліктер болады? — қар ериді, күн жылынады, құстар келеді, көк шығады, т. б.
— Ал балалар, бүгінгі сабағымыздың ерекшелігі – қонақтар келіп отыр, сіздердің математикалық білімдеріңізді бақылауға және құстар келіпті тапсырмаларымен.
— Әуелі өткен сабақты еске түсіріп жіберейік.
ІІІ. Ой қозғау. (топпен жұмыс)
а) Топтастыру стратегиясы
ә) Венн диаграмма
көбейту бөлу
ІҮ. Жаңа сабақты хабарлау.
А) Кестемен жұмыс. – Кестеде неше баған бар? — 5 баған
— Неше қатар бар? — 3 қатар
— Барлығы қанша ұяшық бар? 5 ∙ 3 = 15 (ұяшық)
3 ∙ 5 = 15
Ә) Текшелермен жұмыс. – Неше қатар орналасқан? — 4 қатар
— Неше баған? — 5 баған
— Барлығы қанша текше? 4 ∙ 5 = 5 ∙ 4 = 20 (текше)
Ереже: (хормен) Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
Ү. Тақырыпты меңгерту.
— Құстардың тапсырмаларын орындайтын кез келді. Әрбір тапсырмаға буын беріліп отырады. Яғни, «Әй, жа — рай — сың!» сөзі шығу керек! (құстарға қысқаша тоқталу)
«Әй,» — Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны ауламайды, етін жемейді. Аққу – айрықша таза, кербез, сұңқылдаған сұлу үнді құс.
№2. (топпен жұмыс)
«жа -» — Тоқылдақтың тұмсығы өткір, мықты болады. Ағашты тесіп, құртарды теріп жейді. Ағаштың діңін тесіп, ұя жасайды.
№4. (тақтамен жұмыс, әрбір топтан бір оқушы шығады) Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыру, кері есеп құрастыру.
Сергіту сәті
«Картоп өсіру, жинау»
«- рай -» — Бүркіт – көк күмбезінде қалықтап ұшқан қыран құс.
Бүркіттің тұмсығы өте мықты. Ол өзінің тұмсығымен ұстаған аң — құстардың етін жұлып жейді.
№5. Тексеру керек – 32 және 27 дәптер
Тексеретін қалды – 30 дәптер
Тексеріп қойды -? дәптер
Ш: (32 + 27) – 30 = 59 – 30 = 29
(32 – 30) + 27 = 29
32 — (30 – 27) = 29 Жауабы: 29 дәптер тексеріп қойды.
«- сың!» — Қарлығаш — қанаттары үшкір әрі ұзын, құйрықтары екі айыр. Олардың үлкендігі торғайдай және адам мекеніне жақын жүреді.
№6. (Геометриялық фигуралармен жұмыс) Төртбұрыштардың периметрін есептеу.
ҮІ. Бекіту.
— Құстар туралы халық болжамдарын білгілеріңіз келе ме? Олай болса мына берілген тапсырмаларды орындап тастайық.
а) «Кім шапшаң?» №3 (жеке жұмыс)
ә) Сәйкестендіру тесті (топтық жұмыс)
ҮІІ. Қорытынды.
А) Үйге тапсырма. №7 186 — бет
Ә) Бағалау.
Тақырыбы: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.
Мақсаты: Көбейту, бөлу амалдары туралы алған білімдерін одан әрі жетілдіру. Соның ішінде көбейтудің ауыстырымдылық қасиетіне тоқталу. Амалдардың бір — бірімен байланысын байқату.
Ұйымшылдыққа, белсенділікке, табиғатты аялай білуге тәрбиелеу.
Ой — өрісін, есте сақтау қабілетін, зейінін дамыту.
Көрнекілігі: ноутбук, құстардың суреттері, кеспе қағаздар, сызбалар, геометриялық фигуралар.
Әдіс — тәсілдер: түсіндіру, көрнекілік, талдау, жинақтау, жаттығу
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
а) Амандасу, түгендеу
ә) Сабаққа даярлығын қадағалау.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Тілейміз көктем шуағын,
Тілейміз жаздың ұзағын.
Тілейміз күздің жемісін
Тілейміз қыстың қарлысын.
— Тілегіміз не туралы болды? — жыл мезгілдері
— Қазір жылдың қай мезгілі? — көктем
— Көктемде қандай ерекшеліктер болады? — қар ериді, күн жылынады, құстар келеді, көк шығады, т. б.
— Ал балалар, бүгінгі сабағымыздың ерекшелігі – қонақтар келіп отыр, сіздердің математикалық білімдеріңізді бақылауға және құстар келіпті тапсырмаларымен.
— Әуелі өткен сабақты еске түсіріп жіберейік.
ІІІ. Ой қозғау. (топпен жұмыс)
а) Топтастыру стратегиясы
ә) Венн диаграмма
көбейту бөлу
ІҮ. Жаңа сабақты хабарлау.
А) Кестемен жұмыс. – Кестеде неше баған бар? — 5 баған
— Неше қатар бар? — 3 қатар
— Барлығы қанша ұяшық бар? 5 ∙ 3 = 15 (ұяшық)
3 ∙ 5 = 15
Ә) Текшелермен жұмыс. – Неше қатар орналасқан? — 4 қатар
— Неше баған? — 5 баған
— Барлығы қанша текше? 4 ∙ 5 = 5 ∙ 4 = 20 (текше)
Ереже: (хормен) Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
Ү. Тақырыпты меңгерту.
— Құстардың тапсырмаларын орындайтын кез келді. Әрбір тапсырмаға буын беріліп отырады. Яғни, «Әй, жа — рай — сың!» сөзі шығу керек! (құстарға қысқаша тоқталу)
«Әй,» — Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны ауламайды, етін жемейді. Аққу – айрықша таза, кербез, сұңқылдаған сұлу үнді құс.
№2. (топпен жұмыс)
«жа -» — Тоқылдақтың тұмсығы өткір, мықты болады. Ағашты тесіп, құртарды теріп жейді. Ағаштың діңін тесіп, ұя жасайды.
№4. (тақтамен жұмыс, әрбір топтан бір оқушы шығады) Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыру, кері есеп құрастыру.
Сергіту сәті
«Картоп өсіру, жинау»
«- рай -» — Бүркіт – көк күмбезінде қалықтап ұшқан қыран құс.
Бүркіттің тұмсығы өте мықты. Ол өзінің тұмсығымен ұстаған аң — құстардың етін жұлып жейді.
№5. Тексеру керек – 32 және 27 дәптер
Тексеретін қалды – 30 дәптер
Тексеріп қойды -? дәптер
Ш: (32 + 27) – 30 = 59 – 30 = 29
(32 – 30) + 27 = 29
32 — (30 – 27) = 29 Жауабы: 29 дәптер тексеріп қойды.
«- сың!» — Қарлығаш — қанаттары үшкір әрі ұзын, құйрықтары екі айыр. Олардың үлкендігі торғайдай және адам мекеніне жақын жүреді.
№6. (Геометриялық фигуралармен жұмыс) Төртбұрыштардың периметрін есептеу.
ҮІ. Бекіту.
— Құстар туралы халық болжамдарын білгілеріңіз келе ме? Олай болса мына берілген тапсырмаларды орындап тастайық.
а) «Кім шапшаң?» №3 (жеке жұмыс)
ә) Сәйкестендіру тесті (топтық жұмыс)
ҮІІ. Қорытынды.
А) Үйге тапсырма. №7 186 — бет
Ә) Бағалау.

