JOSPARLAR.KZ-Орта мерзімді және Қысқа мерзімді Сабақ Жоспарлар сайты

Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі.

Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі.

Күні:

Сынып: 1 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбыТабиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)1.3.3.1  мұғалім көмегімен  (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, тсініп оқу)қолдану

1.3.4.1  әріп пен дыбысты ажырата білу , дыбыстардың  дыбысталу ерешелігіне ескере отырып, сөздерді дұрыс жазу, көшіру.

Бас әріптермен кіші әріптерді бір бірімен дұрыс байланыстырып , гигиеналық талаптарға сай жазу.

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

 Жетістік критерийлеріБарлығы:Жаңа білімді меңгереді. Ә дыбысымен әріпімен танысады..

Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

 Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарытуОқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс 
АКТ қолдану дағдылары  Суреттер
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекетРесурстар
Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3 минут

 

  Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қалаамын.

Ізгі әрі нәзік, жарық мейрімді.

Болып кетер сонда ме

Ұйымдастыру

 

 

 

 

Сұрақ жауап

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

7 мин

 мына суретке қарайық?

— бгінгі сабақта  дарамен табиғатқа саяхатқа  шығамыз?

-Ендеше біз қысқы орманға дарамен бірге шығамыз?

-Дара кім?

— керек құралдарды таңдап аламыз?

-қысқы орманнан неі бақылауға, көруге болады?

Ендеше балалар Дарамен бірге  біздің

 

1-аялдамамыз?(омандағы құстар ) оларға көмектесу үшін?

Мына сұрақтарға «ыстық орындық» арқылы жауап

 сұрақ-жауап)

1.дыбыстарды нешеге бөлеміз?

2. неге дауысты дыбыс деййміз?

3. неге дауыссыз дыбыс дейміз?

4.Әріпті не істейміз?

5. Дыбысты не істейміз?

6. дыбыстың таңбасы?

7.Сөзде қанша буын бар екенін қайдан білеміз?

8.Зыбысы қандай дыбыс?

9. зымыран сөзіне сөйлем құрайықшы?

10.Қандай дауысты дыбыстарды білесің?

11.ЗЫРЫЛДАУЫҚ сөзін буынға бөл?

12. З әріпі бар бес сөз айт?

2-аялдама ( тиін)

—          Дарамен бірге екінші аялдамаға келдік? Бұл не?оған көмектесу үшін мынандай тапсырма орындайық?

Жұмбақтар

Мейізде бар,

Өрікте жоқ.

Киізде бар, сырмақта жоқ.(з)

Әкеде бар,

Ана да жоқ.

Әкеде бар,

Атада жоқ(ә) ендеше ә дыбысы мен әріпімен танысамыз?

—          Ә  дыбысын айтайқшы , қалай айтылып тұр?

—          Ендеше ол қандай дыбыс ?

—          Онда оны қай йге кіргіземіз? ( қызыл ұяшықа ілу)

—          Баспаша , жазбаша әріпімен таныстыру

—          Ә дыбысының сөз басында , ортасында келуін көрсету.(әке , дән , дәрі)

Ә дыбысн жазылуын таныстыру

 

-Ауада жазу

-Дәптерде жазу, лгі бойынша жазып шығу

-Дұрыс отыру

Орнымыздан тұраййық

Алақанды ұрайық

Оңға қарай иіліп

Солға қарай иіліп

Бір отырып , бір тұрып

Орнымызды табамыз.

 

3- аялдама( бұғы)

Дәрі, әтеш, әке, әже,дән , тәтті сөздерін таратып беру (суретерін)

1.      Сыздасын салу

2.      Дыбыстық талдау

3.      Буынға бөлу

4.      Сөздің қай жерінде келіп тұр анықтау

 

4- аялдама (оқулықпен жұмыс) ( қоян)

№1 Оқылым.

Тізбектей оқу , хормен, жеке оқу

Ән сән  дән  әке  Сәкен тәтті  дәрі  дәрігер   тәулік  сәуір  Дәуір   Әсет.

 

5- аялдама (түлкі)

 

  (суреттері)

 

Дара , жолдорба, киімдер , шаңғы ,шана , коньки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр оқушыны

Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

(жұпта бағалау)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ бір- бірін бағалау, тыңдау

( әр топтан бір бала оқу)

 

 

 

 

 

Бағалау

 

8мин

 

 

 

2 мин

№3 Әріптерден сөз құра. Оларға сәйкес суретті таңда.

Дәрігер,әтеш,Дәурен деген сөз шығады.

 

— Балалар біз бүгін қандай әріппен  таныстық?
— ә  дыбысы қандай дыбыс екен?
— Дауысты дыбыс.
— Қандай текшемен белгілейміз? қызыл
— Қалай айтылады? созылып, еркін, деміміз жеткенше.
— Сонымен әріп деген не? дыбыстарды таңбалау екен.
Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
 

 

Топпен жұмыс

 

 

Сұрақтарға жауап

Сабақтың соңы

3  минут

 

Рефлексия: сабақтағы көңіл күйлерін бас бармақ арқ. Көрсету?

Бағалау :

Жолдорба

Жасыл қызыл , сары

 

 

 

Өз ойларын айту, бағалау

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? 

Сабақ барысында қолданылғана әдіс тәсілдердің тиімділігі:—————————————————————-

Жұргізілген жұмыс түрлері қанаашалықты тиімді:———————————

Оқушылардың белсенділігі:———————————————-
Сабақ мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңызы:—————————

Кездескен кедергілер мен оны ескеру жолдары:————————————————————————————————————————————————————————

 

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

 

Оқушылар өздері жасаған  бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

 

Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.